sellhelp.pl

biznes, finanse, e-commerce

Firma windykacyjna w Warszawie
Biznes

Firma windykacyjna w Warszawie – zasady działania

Jak pokazują dane, firmy windykacyjne działające w Warszawie zaliczają się do jednych z najbardziej skutecznych w całym kraju. Jak działają i co oferują swoim klientom?

Co to jest firma windykacyjna?

Firma windykacyjna to wyspecjalizowany podmiot, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się odzyskiwaniem zaległych należności. Działają one w oparciu o zasadę swobody działalności gospodarczej, nie ma bowiem żadnej szczególnej ustawy, która regulowałaby zasady i warunki świadczenia usług przez tego typu podmioty działalności gospodarczej.

Jak działają firmy windykacyjnej? Mając na uwadze brak szczególnych przepisów, należy przyjąć, że w zgodzie z ogólnymi regułami prawa. Najważniejszą wydaje się być ta określona w art. 5 kodeksu cywilnego, zgodnie z którą nie może ona ze swojego prawa uczynić użytku sprzecznego ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego.

Co oferują firmy windykacyjne w Warszawie?

  1. Odzyskiwanie należności

Firmy windykacyjne przede wszystkim oferują swoim klientom odzyskiwaniem należności w ramach tzw. windykacji polubownej. Na czym polegają te działania?  Obejmują one:

  • telefoniczne lub osobiste próby kontaktu z dłużnikiem,

  • wysyłanie maili z informacją o upływie terminu zapłaty należności,

  • wysyłanie dłużnikowi pism i wezwań do zapłaty,

  • prowadzenie negocjacji z dłużnikiem w sprawie sposobu u terminu spłaty długu.

Jeżeli działania te nie przyniosą rezultatu, wówczas firmy windykacyjne często oferują także pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i skierowaniu sprawy na drogę sądową, a tym samym na uruchomieniu windykacji sądowej.

  1. Monitoring płatności

Warto przeciwdziałać, a nie tylko ściągać długi. Dlatego też firmy windykacyjne w Warszawie coraz częściej oferują swoim klientom monitoring płatności. Pozwala on na bieżące eliminowanie opóźnień w zapłacie faktur, dzięki kontrolowaniu kiedy mija termin ich płatności. Firma windykacyjna skontaktuje się zatem z podmiotem, który zobowiązany jest do zapłaty należności zanim jeszcze minie termin zapłaty faktury, przypominając mu o nim.

  1. Skup wierzytelności

Skup wierzytelności to potoczna nazwa cesji wierzytelności, która polega na tym, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Najczęściej skupem wierzytelności zajmują się wyspecjalizowane podmioty, czyli firmy windykacyjne. W takim wypadku przechodzi na nie tylko wierzytelność, ale też wszystkie związane z nią prawa, a w szczególności zaległe odsetki.

W jakiej umowie dokonywana jest cesja wierzytelności? Ustawodawca nie zastrzegł szczególnej formy cesji, zastrzegając, że przeniesienie wierzytelności może nastąpić przez umowę sprzedaży, zamiany, darowizny lub każdą inną umowę, która do tego zobowiązuje. Wyjątek mogą ustanowić jedynie przepisy szczególne albo postanowienia stron. 

Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli wierzytelność została stwierdzona pismem, cesja powinna być także stwierdzona pisemnie.