sellhelp.pl

sellhelp.pl – biznes, finanse, e-commerce

Biznes Poradniki

Szukasz skanera na domowe potrzeby, do pracy zdalnej czy może do kopiowania grafik? Oto czym kierować się przy wyborze sprzętu!

Skaner to nie tylko podstawa wyposażenia w środowisku biurowym, ale i w domu. Różnorodna oferta tych urządzeń pozwoli znaleźć odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Jak dobrać sprzęt, który spełni Twoje wymagania? Czym kierować się przy wyborze? Gdzie szukać wartościowych propozycji od sprawdzonych producentów? O tym poniżej.

1. Skaner i jego podstawowe parametry
2.  Skaner na domowe potrzeby i pracę zdalną
3. Jakie skanery dla fotografów?

Skaner i jego podstawowe parametry

Punktem wyjściowym poszukiwań powinno być zwrócenie uwagi na jakość i szybkość skanowania. To finalnie przekłada się na funkcjonalność urządzenia.

Rozdzielczość jest mierzona w jednostce dpi i zależnie od docelowego przeznaczenia sprzętu waha się miedzy 1200×1200 dpi, do nawet 6400×9600 – te wartości dotyczą już profesjonalnego sprzętu. Wpływa to na jakość skanowanych dokumentów, stopień odwzorowania detali i kolorystyki. 

Prędkość skanowania to nic innego jak szybkość, w jakiej kopiowana jest pojedyncza strona – jest to przydatne przy dużej ilości materiałów do skanowania. Długie oczekiwanie na przeniesienie do komputera przygotowanych materiałów może wywoływać niechęć do korzystania z takiego domowego sprzętu.

Skaner na domowe potrzeby i pracę zdalną

Na potrzeby home-office czy studenckich prac wystarczy zakup płaskiego skanera z technologią CIS i światłem LED. Urządzenia oparte na tej technologii pobierają o wiele mniej energii niż sprzęty z przetwornikiem CCD – nie nadają się one jednak do skanowania zdjęć. 

Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z płaskiego skanera wiąże się z koniecznością ręcznego zmieniania każdej strony dokumentu. Jeśli zatem wiesz, że w codziennej pracy potrzebujesz skanować wiele materiałów – wówczas trafniejszym wyborem może być sprzęt z podajnikiem dokumentów. Jest on często wykorzystywany w biurowych warunkach, gdzie istotnym parametrem jest skanowanie dużej ilości stron „bezobsługowo”. Dostępne propozycje można obejrzeć tutaj: https://www.morele.net/kategoria/skanery-579/.

Jakie skanery dla fotografów?

Jeżeli Twoje potrzeby wykraczają poza standardowe skanowanie dokumentów, a Twoją pasją jest fotografia – wówczas odpowiednim wyborem okaże się skaner pozwalający nie tylko na kopiowanie zdjęć, ale i negatywów. Sprzęty polecane w tej kategorii są wyposażone w przetwornik CCD z światłoczułą matrycą. Czulsze i bardziej precyzyjne skanery niż te z czujnikiem CIS pozwalają z powodzeniem kopiować grafiki i zdjęcia w wysokiej jakości. Przy takich skanerach warto też zwrócić uwagę na rozdzielność – nie powinna być niższa niż 2400×4800 dpi.