Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Wady i zalety własnej firmy

Data publikacji 21 września 2019


Obecnie coraz szybciej wzrasta ilość zakładanych własnych działalności gospodarczych. Dzieje się tak dlatego, że własna firma kojarzy się z wolnością, niezależnością oraz wydaję się lepszym rozwiązaniem niż praca na etacie. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie posiada również wady. Dlatego przed decyzją warto rozważyć plusy i minusy firmy.
Własna firma to nie jest idealne rozwiązanie dla wszystkich ponieważ wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, determinacją, samodyscypliną oraz nieustannym podnoszeniem własnych kompetencji

Warto przyjrzeć się najpierw zaletom, które wynikają z prowadzenia własnej firmy.

Prowadząc własną firmę zyskuje się możliwość decydowania o sobie, wolność oraz niezależność. Choć własna firma wymaga sporo wysiłku to satysfakcja z pracy jest duża co motywuje do dalszych działań. Prostota w prowadzeniu jednoosobowej działalności to kolejna zaleta, Jest to dobra opcja dla osób, które chcą pracować na swój rachunek, a taka forma nie wymaga posiadania określonego kapitału, prowadzenia pełnej księgowości oraz posiadania konta firmowego. Założenie własnej firmy zapewni brak monotonii oraz pozwoli na rozwinięcie mocnych stron. Zarejestrowanie własnej firmy jest obecnie bardzo proste i wymaga minimum formalności. Jest możliwość także wyboru rodzaju opodatkowania, co pozytywnie wpływa na podatkową optymalizację. Możliwość odpisania kosztów od podatku to kolejna zaleta własnej firmy. A przede wszystkim własna firma to idealny sposób na samorealizację, satysfakcję oraz spełnienie zawodowe.

Prowadzenie własnej firmy posiada również wady, więc warto się przyjrzeć również im.

Prowadzenie firmy wiąże się dużą odpowiedzialnością, ponosi się odpowiedzialności całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Należy odprowadzać regularnie składki, co wiążę się z finansowym obciążeniem. Odprowadzanie niższych składek wiążę się z otrzymywaniem później niższej emerytury warto więc wcześniej zabezpieczyć się finansowo. Prowadząc własną firmę warto mieć również na uwadze, że będzie trzeba wyszukiwać coraz to nowych klientów, tak aby firma nie miała przestojów. Kolejną oraz uciążliwą wadą jest brak urlopu, a także nienormowany czas pracy.
Biorąc pod uwagę plusy i minusy firmy, zanim założy się własną, należy sobie odpowiedzieć sobie na pytania o naszą motywację, o posiadaną wiedzę oraz umiejętności, o znajomość branży, sposobie na znajdowanie klientów, o swoją determinację i samozaparcie, a także czy niższe wpływy z prowadzenia działalności nie zniechęcą nas do dalszego jej prowadzenia.

Redakcja sellhelp.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat biznesu, e-commerce, finansów oraz praktycznych porad spotykają się, by wesprzeć Cię w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu Twojego przedsiębiorstwa! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, strategie e-commerce, zasady finansowe oraz inspirujące poradniki biznesowe łączą się, tworząc źródło informacji dla Ciebie i wszystkich przedsiębiorczych duchów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Programy lojalnościowe