sellhelp.pl

biznes, finanse, e-commerce

Czym jest leasing operacyjny
Biznes

Czym jest leasing operacyjny i kiedy się go stosuje?

Leasing operacyjny jest najpopularniejszą formą leasingu. Wówczas leasingobiorca (najczęściej przedsiębiorca) opłaca raty za używanie przedmiotu, jednak nie jest jego właścicielem. Może natomiast wykupić go w przyszłości. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i kiedy się je stosuje? Sprawdź!

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to takie rozwiązanie, które polega na użyczeniu konkretnego przedmiotu w zamian za płacenie rat leasingowych. Właścicielem danej rzeczy jest leasingodawca i to on może dokonywać wpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca (który korzysta z danego przedmiotu) nie może więc zapisać np. samochodu do ewidencji środków trwałych.

Osoba, która korzysta z przedmiotu, może raty leasingowe oraz większość wydatków związanych z użytkowaniem ująć w kosztach uzyskania przychodu (KUP). To obniża dochód, a dzięki temu również podatek dochodowy do zapłaty.

W przypadku tego rodzaju leasingu VAT naliczany jest stopniowo (do każdej raty), a nie płacony z góry w całości. Leasing operacyjny uznawany jest za usługę i leasingobiorca w każdej chwili może wypowiedzieć umowę. Nie trzeba również wykupować przedmiotu umowy.

Kiedy stosuje się leasing operacyjny?

Ten rodzaj leasingu stosuje się przede wszystkim w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie chce jednorazowo wydawać sporej kwoty pieniędzy na zakup lub leasing finansowy. Korzysta z niego wiele firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku.

Przedmiotem leasingu operacyjnego mogą być na przykład:

  • samochody osobowe, ciężarowe itp.
  • maszyny różnego rodzaju, np. budowlane,
  • komputery i urządzenia elektroniczne,
  • sprzęt biurowy,
  • lokale, np. biura czy magazyny,
  • linie produkcyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leasingu i sprawdzić, czym różni się leasing operacyjny od finansowego? Przeczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/leasing-operacyjny-a-finansowy-roznice/

Wady i zalety leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Do jego najważniejszych zalet należą:

  • możliwość zachowania płynności finansowej – wynajęcie np. samochodu, biura, maszyny czy sprzętu jest dostępne bez konieczności ponoszenia większych opłat (rata leasingowa wraz z opłatą początkową jest najczęściej na tyle korzystna, że każdy przedsiębiorca da sobie radę z jej spłatą),
  • duża elastyczność – przedmiotu nie trzeba wykupować, a umowę można rozwiązać w każdej chwili,
  • brak konieczności opłaty całego VAT-u na raz – podatek jest doliczany regularnie do każdej raty leasingowej,
  • mniejszy podatek dochodowy do zapłacenia – wszystkie koszty związane z użytkowaniem danej rzeczy można wliczyć w całości lub części do KUP, co obniża podstawę podatku dochodowego i sam podatek.

Do najważniejszych wad leasingu operacyjnego należy natomiast brak możliwości amortyzacji przedmiotu – właścicielem pozostaje leasingodawca.

Przed podjęciem decyzji, czy ten rodzaj leasingu jest dla Ciebie, najlepiej wykonać konkretne wyliczenia i porozmawiać z kilkoma leasingodawcami.