Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Data publikacji 22 września 2019


Własna działalność gospodarcza to świetny rozwiązanie dla osób, które nie odnajdują się pracując na etacie. Lecz aby założyć i prowadzić własną działalność silną osobowość, czas oraz plan.
Aby móc założyć własną działalność na samym początku należy określić jak ta działalność będzie wyglądała i w jakiej branży będzie działała. Następnie należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek może być złożony w tradycyjny sposób, a także drogą elektroniczną.

Rejestr firmy

Aby firma mogła zostać wpisana do rejestru należy podać jej adres, kod działalności, rodzaj opodatkowania, dane rachunków bankowych, NIP oraz datę rozpoczęcia działalności. Złożenie tych danych do rejestru powoduje automatyczne zgłoszenie ich do ZUS, KRUS, GUS, czy też naczelnika urzędu skarbowego. Można więc od razu zacząć prowadzenie własnej działalności po złożeniu tych danych.
Kolejnym etapem jest wybór formy opodatkowania własnej działalności gospodarczej. Wybierać można spośród opodatkowania na zasadach ogólnych, według jednolitej stawki podatki, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Opodatkowania na zasadach ogólnych nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego ponieważ przyznaje się je automatycznie. Opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego należ zgłosić do urzędu skarbowego, a zaletą tego opodatkowania jest niezmienność stawki nawet w razie przekroczenia granicy dochodu. W przypadku ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych podatek opłacony zostaje tylko od przychodów, jednak przy tej formie odliczenie kosztów uzyskania przychodów jest niemożliwe. Karta podatkowa jest to opcja dla osób, które z usług innych firm nie korzystają, taka sama działalność gospodarcza nie jest prowadzona przez współmałżonka oraz nie zatrudnia on pracowników na umowę o dzieło lub zlecenie.

Formularz ZUS

Należy wypełnić również odpowiedni formularz do ZUS w celu zgłoszenia, ze dana osoba posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne lub też samo ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca, który zaczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma możliwość skorzystać z ulgi na start. Polega ona na tym, że przedsiębiorca zostaje zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pół roku od momentu rozpoczęcia własnej działalności.
Należy również zarejestrować lub zaktualizować swoje dane jeśli chodzi o podatek od towarów i usług. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje możliwość zdecydowanie, czy będzie czynnym podatnikiem VAT, czy też na mocy ustawy będzie z niego zwolniony.

Redakcja sellhelp.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat biznesu, e-commerce, finansów oraz praktycznych porad spotykają się, by wesprzeć Cię w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu Twojego przedsiębiorstwa! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, strategie e-commerce, zasady finansowe oraz inspirujące poradniki biznesowe łączą się, tworząc źródło informacji dla Ciebie i wszystkich przedsiębiorczych duchów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Programy lojalnościowe