sellhelp.pl

biznes, finanse, e-commerce

Finanse

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo finansowe jest celem każdego z nas. Dążymy do niego każdego dnia udając się do pracy, gromadząc kapitał. Oszczędności, które zbieramy na czarną godzinę to nic innego jak finansowa poduszka bezpieczeństwa.

Oszczędności

Kwestie oszczędności to dość drażliwa kwestia, ponieważ jak wynika z przeprowadzonych badań, około 50 procent dorosłych Polaków nie zgromadziło żadnych środków pozwalających przetrwać trudny czas.
Finansowa poduszka bezpieczeństwa to taka kwota ulokowanych na koncie oszczędności, która pozwalałaby na przetrwanie przynajmniej pół roku bez generowania jakiegokolwiek dochodu. Zbudowanie takiej poduszki daje nam swobodę oraz komfort w przypadku, gdy wydarzenia w naszym życiu prywatnym oraz zawodowym nie będą się przez dłuższy czas toczyć po naszej myśli. Najczęściej z poduszki finansowej zaczniemy korzystać w momencie, gdy stracimy pracę. Znalezienie nowej nie jest takie proste, jest to proces wymagający czasu. Poduszka finansowa umożliwi pokrycie wszystkich kosztów oraz wydatków ponoszonych w okresie chwilowego bezrobocia.
Klasyczna poduszka finansowa składa się z trzech filarów. Pierwszym z nich jest fundusz awaryjny. Jest on przeznaczony na niewielkie wydatki związane na przykład naprawa samochodu czy urządzeń gospodarstwa domowego.

Drugim filarem jest fundusz wydatków nieregularnych.

Jest zadaniem jest wsparcie nas w momencie, gdy spodziewamy się określonych wydatków, których nie da się w żaden sposób uniknąć. Mogą to byś na przykład składki ubezpieczeniowe na samochód, comiesięczne opłaty.
Niezwykle ważny jest fundusz bezpieczeństwa, który ratuje nas w przypadku nagłej utraty płynności finansowej. On wspomaga nas w sytuacji, gdy tracimy miejsce zatrudnienia lub podejmujemy decyzję o zmianie pracy. Fundusz bezpieczeństwa jest też wykorzystywany na skutek zdarzeń losowych. Chodzi przede wszystkim o wydatki związane z chorobą lub koniecznością opłacenia drogiej operacji i przechodzenia długotrwałej rehabilitacji.
Jak duża powinna być nasze poduszka finansowa? Oczywista odpowiedź mówi, że im jest większa, tym lepiej dla nas. W wielu artykułach można znaleźć informację mówiącą, że najlepiej zgromadzić środki pozwalająca pokryć przynajmniej równowartość ponoszonych przez trzy miesięcznych kosztów.
Poduszki finansowej nigdy nie należy uważać, za źródło kapitału przeznaczonego na inwestycje. Poduszka ma charakteryzować się tym, że w każdym momencie, można z niej skorzystać, nie mogą być zablokowane na lokatach, czy też obligacjach. Nigdy nie wiadomo jak szybko zajdzie konieczność skorzystania z jej zasobów.