Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Czym jest leasing operacyjny

Czym jest leasing operacyjny i kiedy się go stosuje?

Data publikacji 28 kwietnia 2022

Leasing operacyjny jest najpopularniejszą formą leasingu. Wówczas leasingobiorca (najczęściej przedsiębiorca) opłaca raty za używanie przedmiotu, jednak nie jest jego właścicielem. Może natomiast wykupić go w przyszłości. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i kiedy się je stosuje? Sprawdź!

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to takie rozwiązanie, które polega na użyczeniu konkretnego przedmiotu w zamian za płacenie rat leasingowych. Właścicielem danej rzeczy jest leasingodawca i to on może dokonywać wpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca (który korzysta z danego przedmiotu) nie może więc zapisać np. samochodu do ewidencji środków trwałych.

Osoba, która korzysta z przedmiotu, może raty leasingowe oraz większość wydatków związanych z użytkowaniem ująć w kosztach uzyskania przychodu (KUP). To obniża dochód, a dzięki temu również podatek dochodowy do zapłaty.

W przypadku tego rodzaju leasingu VAT naliczany jest stopniowo (do każdej raty), a nie płacony z góry w całości. Leasing operacyjny uznawany jest za usługę i leasingobiorca w każdej chwili może wypowiedzieć umowę. Nie trzeba również wykupować przedmiotu umowy.

Kiedy stosuje się leasing operacyjny?

Ten rodzaj leasingu stosuje się przede wszystkim w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie chce jednorazowo wydawać sporej kwoty pieniędzy na zakup lub leasing finansowy. Korzysta z niego wiele firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku.

Przedmiotem leasingu operacyjnego mogą być na przykład:

  • samochody osobowe, ciężarowe itp.
  • maszyny różnego rodzaju, np. budowlane,
  • komputery i urządzenia elektroniczne,
  • sprzęt biurowy,
  • lokale, np. biura czy magazyny,
  • linie produkcyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leasingu i sprawdzić, czym różni się leasing operacyjny od finansowego? Przeczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/leasing-operacyjny-a-finansowy-roznice/

Wady i zalety leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Do jego najważniejszych zalet należą:

  • możliwość zachowania płynności finansowej – wynajęcie np. samochodu, biura, maszyny czy sprzętu jest dostępne bez konieczności ponoszenia większych opłat (rata leasingowa wraz z opłatą początkową jest najczęściej na tyle korzystna, że każdy przedsiębiorca da sobie radę z jej spłatą),
  • duża elastyczność – przedmiotu nie trzeba wykupować, a umowę można rozwiązać w każdej chwili,
  • brak konieczności opłaty całego VAT-u na raz – podatek jest doliczany regularnie do każdej raty leasingowej,
  • mniejszy podatek dochodowy do zapłacenia – wszystkie koszty związane z użytkowaniem danej rzeczy można wliczyć w całości lub części do KUP, co obniża podstawę podatku dochodowego i sam podatek.

Do najważniejszych wad leasingu operacyjnego należy natomiast brak możliwości amortyzacji przedmiotu – właścicielem pozostaje leasingodawca.

Przed podjęciem decyzji, czy ten rodzaj leasingu jest dla Ciebie, najlepiej wykonać konkretne wyliczenia i porozmawiać z kilkoma leasingodawcami.

Redakcja sellhelp.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat biznesu, e-commerce, finansów oraz praktycznych porad spotykają się, by wesprzeć Cię w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu Twojego przedsiębiorstwa! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, strategie e-commerce, zasady finansowe oraz inspirujące poradniki biznesowe łączą się, tworząc źródło informacji dla Ciebie i wszystkich przedsiębiorczych duchów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?