Kiedy poprosić o pomoc notariusza? W tych sprawach warto się do niego zgłosić.
Data publikacji 5 października 2022
Notariusz to osoba, do której — przynajmniej większość z nas — woli wybrać się w ostateczności. Wielu osobom zawód ten kojarzy się z postępowaniami sądowymi, odzyskiwaniem długów, a także z wieloma innymi, nieprzyjemnymi sprawami. Opinie te są słuszne tylko w pewnym stopniu, gdyż pomoc notariusza jest niezbędna w znacznie szerszym zakresie, niż mogłoby się wydawać.
Kiedy notariusz w Katowicach może pomóc?
Podstawowym zadaniem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych. Jest to jednak na tyle szerokie pojęcie, że warto je w pewnym stopniu uściślić. Pomoc notariusza może okazać się niezbędna np. w kontekście przygotowania dokumentacji dotyczącej sprzedaży lokali, zakładania spółek, sporządzania testamentów i ustanawiania hipotek. Na tym jednak nie koniec. Notariusz — jako posiadająca stosowne uprawnienia osoba zaufania publicznego — może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Co ważne, obejmują one zarówno kwestie związane z dziedziczeniem ustawowym, jak i testamentowym. W praktyce skutek prawny tych aktów jest równoważny orzeczeniom sądowym dotyczącym stwierdzenia nabycia spadku.
Sporządzanie poświadczeń — obowiązek każdego notariusza
Inną kwestią, w przypadku której notariusz w Katowicach może być bardzo pomocny, jest sporządzanie szerokiego spektrum oświadczeń. Są one niezbędne do podejmowania dalszych kroków prawnych, w tym procedur spadkowych, sprzedaży udziałów w spółce itd. Notariusz może sporządzić np. poświadczenie własnoręczności (wiarygodności) podpisu, zgodności odpisu dokumentu z oryginałem, a także daty okazania dokumentu związanego z określoną sprawą. Do obowiązków notariusza należy również sporządzanie różnego rodzaju protokołów (np. dotyczących odrzucenia spadku), a także dokumentacji związanej z przyjęciem na przechowanie niektórych aktywów (np. papierów wartościowych). Co ważne, ten ostatni punkt dotyczy rzecz jasna dóbr, które mają związek ze ściśle określoną sprawą.
Czas realizacji usług notarialnych
Większość usług świadczonych przez notariusza wymaga czasu. Tak jest w przypadku sporządzania różnego rodzaju protokołów. Warto jednak dodać, że część z realizowanych przez notariusza czynności może być wykonywana na bieżąco. Dotyczy to zwłaszcza sporządzania kopii dokumentu z poświadczeniem zgodności, a także poświadczenia dotyczącego okazania dokumentu i pozostawania danej osoby przy życiu. Część notariuszy może świadczyć usługi również poza godzinami pracy, o ile wymaga tego sytuacja klienta. Naturalnie kwestię tą należy poruszyć w trakcie wcześniejszej rozmowy telefonicznej.
Reasumując, notariusz jest osobą o bardzo szerokich uprawnieniach, w związku z czym podlegają mu sprawy związane z różnymi zagadnieniami prawa. Łączenie go wyłącznie ze sprawami spadkowo-karnymi to poważny błąd, który demonizuje ów zawód w oczach niektórych osób.