Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Woda w zakładzie pracy

Woda w zakładzie pracy – informacje dla kadrowego

Data publikacji 26 stycznia 2022

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) dokładnie precyzuje, kiedy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom napoje. Wielu pracodawców decyduje się jednak na całoroczne dostarczanie pracownicom wody pitnej w miejscu pracy. Kiedy i jak dostarczyć wodę dla pracowników?

Woda dla pracowników – kiedy trzeba jej dostarczyć?

Według przepisów, woda dla pracowników powinna być im dostarczona przez pracodawcę w okresie letnim, w następujących okolicznościach:

  • praca wykonywana na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
  • praca w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 28°C,
  • praca wymagająca wysiłku fizycznego, który powoduje w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet.

W warunkach szczególnie uciążliwych oprócz wody należy zapewnić również inne napoje. Ich ilość i rodzaj powinny być dostosowane do warunków pracy, a także potrzeb fizjologicznych zatrudnionych osób.

Jak zadać o stały dostęp do wody pitnej w miejscu pracy?

Pracodawca ma wiele możliwości, jeśli chodzi o dostarczanie wody pitnej swoim pracownikom. Może on zwyczajnie zakupić określoną ilość wody butelkowanej. To jednak coraz rzadziej stosowane rozwiązanie. Choć przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek dbania o prawidłowe nawodnienie zatrudnionych w określonych warunkach, coraz więcej osób decyduje się na podniesienie komfortu pracowników i umożliwienie im stałego dostępu do wody pitnej. Pomagają w tym dystrybutory filtrujące, które podłącza się do bieżącej sieci wodociągowej, skąd urządzenia pobierają wodę i poddają ją kilkuetapowemu procesowi czyszczenia. Dystrybutory filtrujące zapewniają nielimitowany dostęp do wody, a jednocześnie generują stałe koszty. Jest więc to ekonomiczne rozwiązanie. Nie ma potrzeby zamawiania i dowożenia na bieżąco butli. Urządzenia umożliwiają picie wody ciepłej i gorącej, a także gazowanej. Zajmują niewiele miejsca i mają nowoczesny wygląd. Zainteresowane osoby mogą sprawdzić ofertę firmy https://aquamo.com.pl/, która w cenie najmu oferuje pełen serwis, a także bezpłatny montaż urządzenia.

Przepisy BHP jasno określają, kiedy należy dostarczyć pracownikom wodę do picia. W ostatnich latach coraz większa liczba pracodawców decyduje się jednak zapewnić zatrudnionym całoroczny dostęp do wody. Podnosi to jakość pracy i staje się już standardem. Zwłaszcza że dystrybutory filtrujące wcale nie są drogie, a zarazem są wygodne i umożliwiają nieograniczony dostęp do pitnej wody.

Artykuł sponsorowany

Redakcja sellhelp.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat biznesu, e-commerce, finansów oraz praktycznych porad spotykają się, by wesprzeć Cię w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu Twojego przedsiębiorstwa! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, strategie e-commerce, zasady finansowe oraz inspirujące poradniki biznesowe łączą się, tworząc źródło informacji dla Ciebie i wszystkich przedsiębiorczych duchów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Szafy ognioodporne w przemyśle