sellhelp.pl

sellhelp.pl – biznes, finanse, e-commerce

Finanse

Konto dla startupu

Założenie własnej firmy to bardzo pożądany krok przez wielu młodych ludzi. Najważniejszy jest oczywiście koncept. Jeżeli pomysł okaże się trafiony, możliwe będzie błyskawiczne rozwinięcie przedsiębiorstwa do niespotykanych dotąd rozmiarów. Małe firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, nazywa się start-upami. Na ogół korzystają one z finansowania zewnętrznego, jednakże zdarza się, że przedsiębiorca sam pozyskał kapitał na rozwinięcie własnego biznesu. Coraz większą popularnością cieszą się jednak inkubatory przedsiębiorczości, w ramach których nowo założona firma korzysta z osobowości prawnej innego przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, bowiem minimalizuje ryzyko inwestycyjne i sprawia, że biznes uzyskuje znaczną szansę na spokojny i niczym niezakłócony rozwój.

Rozdzielenie finansów

Bardzo ważne jest jednak, aby finanse firmy zostały należycie rozdzielone od prywatnych. Zdecydowanie warto założyć osobne konto dla startupu, w ramach którego będą lokowane bieżące środki obrotowe, jak również ewentualne wpływy. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, bowiem niesie ono ze sobą wachlarz korzyści. Przede wszystkim rachunek firmowy zapewnia pełną transparentność wszelkich transakcji. Takie zestawienie nie budzi nawet najmniejszych zastrzeżeń organów kontroli skarbowej, bowiem wszelkie dokonane operacje miały miejsce jedynie w obrębie firmy. Duże znaczenie ma fakt, iż na koncie dla przedsiębiorcy często można zarabiać. Tytułem przykładu, płacąc firmową kartą za paliwo, można otrzymać zwrot pewnej sumy wydatkowanej na benzyny. Ponadto możliwe jest skorzystanie z licznych promocji i udogodnień, które zostały przewidziane dla klientów biznesowych. Korzyści płynących z rachunku dla przedsiębiorstwa jest wiele, dlatego zdecydowanie warto go założyć.

Wgląd instytucji finansowej

Nie sposób nie wspomnieć, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą, która ma konto w danym banku, jest uprzywilejowana pod kątem uzyskania kredytu. Instytucja finansowa ma wtedy wgląd, jakie są miesięczne obroty firmy, dzięki czemu nie będzie konieczne przedstawianie do wglądu ksiąg rachunkowych, jak również innych firmowych ewidencji. Ponadto klienci biznesowi podlegają mniej sformalizowanej procedurze ubiegania się o kredyt bankowy, dlatego zdecydowanie łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny bądź inny produkt oferowany przez instytucję finansową. Na ogół koszt prowadzenia odrębnego rachunku bankowego jest niewielki. Ponadto wiele banków oferuje promocję, w myśl której zapewnienie odpowiedniego obrotu miesięcznego na karcie zwalnia z ponoszenia opłat za jej prowadzenie.