Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Import towarów z Chin – najważniejsze informacje

Import towarów z Chin – najważniejsze informacje

Data publikacji 7 stycznia 2022

Czytając na jakimś produkcie informację: „made in China”, wolimy odłożyć go z powrotem na półkę. Przyjęło się bowiem stwierdzenie, że towary z Państwa Środka są kiepskiej jakości. To nie do końca słuszne. Okazuje się bowiem, że wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import z Chin, ale tylko produktów charakteryzujących się dobrymi właściwościami (takich również nie brakuje). W niniejszym artykule nie będziemy ich opisywać. Skupimy się natomiast na kilku krokach związanych z samym importem.

Import towarów z Chin – pierwsze czynności

Wiadomo, że wszystkie artykuły sprowadzane zza granicy (spoza UE) podlegają odprawie celnej. Podobnie jest, gdy mamy do czynienia z chińskimi wytworami. Poniżej wyjaśnimy, jakich formalności trzeba dopełnić, jeżeli chodzi o ten, konkretny import Chiny to wielki kraj i łatwo tam trafić na niegodnych zaufania kontrahentów. Właśnie dlatego pierwszy krok powinien polegać na sprawdzeniu rzetelności przedsiębiorcy, z którym planujemy podjąć współpracę handlową. Jak to zrobić? Najlepiej wejść na odpowiednie fora internetowe, gdzie znajdują się opinie na temat uczciwości chińskich klientów. Następnym etapem będzie sprawdzenie jakości samych towarów, jakie ma w swojej ofercie kontrahent z Chin. Najważniejsze, aby produkt odpowiadał naszym potrzebom. Trzeci punkt to wybór formy płatności dla stałej współpracy. Tutaj często wymagana jest karta kredytowa oraz założenie konta walutowego (transakcje są przeprowadzane w amerykańskich dolarach).

Ile czasu trwa import z Chin?

Wiemy już, jak wyglądają ogólne początkowe etapy, z którymi związany jest import z Chin towarów. Jednak przed zawarciem umowy, warto jeszcze dopytać, jak długi będzie czas oczekiwania na zamówione materiały. Wiele zależy od formy transportu (do wyboru może być droga morska, kolejowa albo lotnicza). Co więcej, wpływ może mieć to, czy dany towar jest np. na etapie produkcji. Wtedy wysyłka dotrze do Polski dopiero po kilku miesiącach. Sporo czasu, ale warto uzbroić się w cierpliwość.

Jak wygląda dokumentacja?

Na koniec pozostała jeszcze jedna czynność, o której nie możemy zapomnieć. Mowa oczywiście o ustaleniu całej dokumentacji. Jeżeli chodzi o import Chiny wystawiają często fakturę w języku angielskim. Zdarza się jednak, że będzie ona sporządzona w chińskim języku. Wtedy musimy ponieść dodatkowe koszty. Trzeba przecież zatrudnić doświadczonego tłumacza. Owa faktura będzie w pełni poprawna tylko wtedy, jeśli będzie zawierać dane obu stron transakcji, a także: numer dokumentu, datę jego wystawienia i sprzedaży oraz wszelkie informacje dotyczące nazwy towaru, jego ilości, ceny jednostkowej czy łącznej wartości zamówionej przez nas dostawy. Po prawidłowo wystawionej fakturze, import towarów z Chin odbędzie się bez żadnych problemów. Nie możemy też zapominać o potwierdzeniu zapłaty, aby ująć wszystkie wydatki w kosztach.

Import z Chin – agencja celna

Wcześniej wspomnieliśmy, że towary muszą przejść odprawę celną. Dotyczy to każdego produktu sprowadzanego z kraju znajdującego się poza granicami Unii Europejskiej. Właśnie dlatego czeka nas jeszcze jedno zadanie. Poszukanie samego producenta to nie wszystko. Należy także skontaktować się z odpowiednią agencją celną. Do takiej placówki musimy dostarczyć całą dokumentację, bo konieczne jest wyliczenie cła oraz podatku VAT. Jeśli tego nie zrobimy, import z Chin nie przebiegnie prawidłowo, a towar, którego nie sprzedamy, będzie odesłany z powrotem. To samo stanie się, gdy produkty będą miały podrobiony znak firmowy.

Redakcja sellhelp.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat biznesu, e-commerce, finansów oraz praktycznych porad spotykają się, by wesprzeć Cię w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu Twojego przedsiębiorstwa! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, strategie e-commerce, zasady finansowe oraz inspirujące poradniki biznesowe łączą się, tworząc źródło informacji dla Ciebie i wszystkich przedsiębiorczych duchów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy warto skorzystać z usług księgowych dla firm?