sellhelp.pl

biznes, finanse, e-commerce

oprogramowanie POS
Biznes

Czy warto i jak wdrożyć oprogramowanie POS w sklepie?

Prowadzisz sklep i chcesz robić to jeszcze łatwiej? Pomyśl o wdrożeniu oprogramowania POS! Co to za program i jak można go zastosować w sklepie?

Coraz więcej sklepów wykorzystuje obecnie dedykowane oprogramowanie POS, którego celem jest wspieranie sprzedaży detalicznej. Gdy jeszcze nie używasz takiego rodzaju systemów w swoim sklepie, zobacz dokładnie, czym one są, jakie mają funkcje i jak odbywa się ich wdrożenie.

Czym jest oprogramowanie POS?

Termin jak oprogramowanie POS czy też system POS związane jest z oprogramowaniem przeznaczonym na stanowiska sprzedażowe – point of sale, czyli właśnie POS.

Takie oprogramowanie jest połączone ze stanowiskiem sprzedażowym, a dokładnie ze znajdującym się tam komputerem oraz obsługuje ono również urządzenia fiskalne, czyli drukarkę fiskalną, wagę, współpracuje z systemem płatności.

Taki program sprzedażowy do sklepu ma wówczas bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ nie tylko pozwala on na prowadzenie sprzedaży, ale również daje kasjerom dostęp do szerokiej palety funkcji dodatkowych, na przykład związanych z przyjmowaniem zwrotów czy udzielaniem rabatów. Również pozwala na łatwe sprawdzanie stanów oraz tworzenie zamówień w przypadku pojawienia się braków.

Funkcje systemów POS dla sklepów

Obecnie oprogramowanie sprzedaży detalicznej jak systemy POS może zaoferować swoim użytkownikom pełną paletę funkcji, aby razem z nim prowadzenie codziennej sprzedaży w sklepie mogło być jeszcze łatwiejsze.

Wśród funkcji programów POS znajdują się między innymi:

  • obsługa sprzedaży
  • nadawanie statusu towarom
  • kontrola sprzedaży
  • obsługa promocji
  • nadawanie cen towarom
  • przygotowywanie etykiet
  • przyjmowanie zwrotów
  • obsługa reklamacji
  • udzielanie rabatów klientom
  • obsługa kart rabatowych
  • sprawdzanie stanów towarów
  • zamówienia towarów

Oczywiście, są to jedynie przykładowe funkcje, jakie może zaoferować obsługujący POS system, ponieważ jest ich znacznie więcej. Na rynku znajduje się wiele programów tego typu, dlatego też warto zapoznać się bliżej z ich funkcjonalnościami, by dobrać odpowiedni rodzaj oprogramowania do własnych potrzeb.

Systemy POS – co można zyskać?

W firmie, w której wykorzystuje się oprogramowanie POS, można przede wszystkim zauważyć znaczne usprawnienie prowadzonych czynności handlowych i związanych z obsługą klienta.

Programy POS powodują dzięki temu, że prowadzenie działalności, w tym także najprostszych czynności jak sprzedaż towaru, może następować jeszcze łatwiej, wygodniej, szybciej, a także bezpieczniej.

Również warto wskazać, że programy te przez dostęp do pełnej gamy dodatkowych funkcji dają sprzedawcom dodatkowe możliwości, na przykład związane z przygotowaniem promocji czy też ze składaniem zamówień na brakujące towary.

Wdrożenie oprogramowania POS

W jaki sposób można wdrożyć program sprzedażowy do sklepu? Obecnie nie jest to skomplikowane, a ponadto można liczyć też na fachowe wsparcie w tym właśnie zakresie.

Przede wszystkim warto wyszukać firmę IT, która zajmuje się prowadzeniem wdrożeń systemów POS. W Warszawie takie właśnie usługi oferuje klientom firm IT Center, która od lat zajmuje się obsługą informatyczna firm w różnych branżach.

Firma może wtedy doradzić, jakie oprogramowanie POS najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku, a także przeprowadzi kompleksową obsługę wdrożenia, czyli między innymi przygotuje właściwe zaplecze, wykona instalację i konfigurację oprogramowania, a także może wykonać również szkolenia pracowników.

Czy warto stosować systemy POS w handlu?

Odpowiednio dostosowany do potrzeb program sprzedażowy do sklepu może zaoferować szeroką gamę korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na jego wdrożenie?

Przede zbytki jest to przyszłościowa inwestycja z punktu widzenia biznesu, ponieważ dzięki dedykowanemu oprogramowaniu można znacznie prościej prowadzić działalność handlową – w jednym albo w wielu punktach jednocześnie.

Wobec tego system sprzedaży to bardzo dobry wybór dla wielu firm – niezależnie od tego, czym handlują i jaką mają wielkość, gwarantują one kompleksowe wsparcie podczas prowadzenia codziennych czynności.