sellhelp.pl

biznes, finanse, e-commerce

Emerytura
Biznes

Emerytura – dlaczego warto o niej pomyśleć dużo wcześniej?

Kiedy myślimy o emeryturze, najczęściej wyobrażamy sobie przyjemny czas, kiedy wolni od dotychczasowych obowiązków zawodowych będziemy mogli poświęcać się w całości swoim bliskim. Niestety nie jest to takie oczywiste, gdyż czasami emerytura oferowana przez Państwo może się okazać zbyt niska. Dlaczego warto już teraz pomyśleć o swojej emeryturze i jak mogą nam w tym pomóc ubezpieczenia na życie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź – zapraszamy do czytania!

Jak wygląda emerytura w Polsce?

Zanim zastanowimy się, jak w planowaniu emerytury mogą nam pomóc ubezpieczenia na życie i inne formy odkładania kapitału, zastanówmy się, dlaczego warto zacząć myśleć o tym już teraz. Powodem są statystyki, które niestety nie napawają optymizmem. Chociaż sytuacja osób starszych w naszym kraju nieco się poprawiła, wciąż nie możemy mieć pewności, że nasza emerytura będzie wystarczająca, by zapewnić nam odpowiedni standard życia.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1300 złotych netto. Zanim będziemy się mogli jednak o nią starać, będziemy potrzebowali udokumentowanych lat pracy – 25 w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Niestety jest to bardzo niska kwota, która z całą pewnością nie zapewni nam bytu na tym samym poziomie, co podczas aktywności zawodowej.

Emerytura a sytuacja gospodarcza w kraju

Na całym świecie mamy do czynienia z bardzo niepewną sytuacją gospodarczą. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – wojna na Ukrainie czy ostatnia pandemia są jednymi z nich. Niestety wpływa to na wszystkie rynki na świecie, powodując bardzo duży wzrost cen. Nie możemy mieć pewności, przez jak długi czas ta sytuacja się utrzyma – jeśli już teraz zaczniemy myśleć o naszej emeryturze, będziemy mogli być znacznie spokojniejsi niż wcześniej.

Tylko w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo na jesień życia? Możemy skorzystać z różnych opcji, takich jak chociażby inwestycje. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują tutaj ubezpieczenia na życie z dodatkowymi funkcjami, które pozwolą nam nie tylko zabezpieczyć się na różne nieszczęśliwe wypadki, ale także budować odpowiednią ilość środków, by nie martwić się o czas emerytury.

Ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową – co to jest i jak działa?

Standardowe ubezpieczenia na życie mają za zadanie zabezpieczyć byt finansowy bliskich osoby ubezpieczonej na wypadek jej zgonu. Obecnie jednak możemy zdecydować się na taką polisę, która dodatkowo pomoże nam w budowaniu kapitału. W jaki sposób działa ta opcja?

Decydując się na ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową będziemy opłacali składki podobnie, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej polisy. Różnica polega na tym, że na poczet ubezpieczenia nie trafi cała kwota z naszych środków. Ich część będzie umieszczana na specjalnym koncie oszczędnościowym, gdzie poczeka na koniec umowy z ubezpieczalnią. Po tym okresie będziemy mogli je bezproblemowo wypłacić i nie martwić się o to, że kwota świadczeń emerytalnych przewidzianych dla nas przez Państwo będzie zbyt niska w stosunku do naszych codziennych potrzeb.